Tere tulemast Kapi Kass e-tellimiskeskusesse.
Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Blogi

10 käsku emalt lapsele

11.05.2019 / 0 kommentaari

Iga päev püüame oma lastele õpetada elutarkusi. Vahel on need käskivas, vahel keelavas kõneviisis, kuid üks on kindel: oma lastele soovime alati kõike kõige paremat. Emadepäeva puhul panime kirja 10 käsku oma lastele HEATAHTLIKUS kõneviisis.

 
Foto: Kapi Kass

1. Tee igal hommikul oma voodi ära – elu koosneb väikestest kordaminekutest ja korras voodi on hea algus Sinu päevale!

2. Söö hommikusööki – see on Sinu keha kütus, mis aitab Sul asuda tegudele rõõmsas meeleolus!

3. Ole täpne – Sinu õigeaegsus tõestab, et oled usaldusväärne inimene ja oled auga välja teeninud teiste inimeste austuse.

4. Anna endast alati parim – kui miski ebaõnnestub, siis pole vaja kahetseda, sest Sina andsid oma maksimumi!

5. Võrdle ennast ainult iseendaga – küllap märkad peagi oma edusaame ja sedagi, et oled täna parem, kui olid eile!

6. Kuula teisi rääkimise asemel ja tunne siirast huvi inimeste vastu – kuulates on Sul alati võimalus õppida midagi uut!

7. Leia oma tõde – ole tähelepanelik, kui keegi avaldab Sulle oma arvamust. Arvamused on maailma odavaim kaup ja seda jagub kõigil küllaga, aga oma tõe pead ikka ise leidma!

8.Andesta alati – see on kingitus, mille teed iseendale ja väärt oskus positiivse eluviisi säilitamiseks!

9. Usu iseendasse ja unista suurelt – Sinu eneseusk suudab täide viia suurimad soovid, mis Sinu südamesse pesa on teinud!

10. Naerata sageli – naeratus on ehe Sinu näol, mis näitab, et Sinu süda on õiges kohas ja Sinuga koos tahavad teisedki alati rõõmsad olla!

*11. Emal on alati õigus - “Sest mina ütlen nii!” :-) 

 

Emad (Kapi Kass OÜ)

 

Ühelt emalt teisele: oodates emadepäeva

15.04.2019 / 0 kommentaari

Mis mõnele tavaline, see emale eriline: täna ma sain duši all käidud ja lapsed olid õhtuks kõik alles! Läheneva emadepäeva eel panin kirja mõned unistused, mis mul kolme lapse emana peas keerlevad. Öeldakse ju: „Unista suurelt, aga ole unistustega ettevaatlik, need võivad täide minna!“

 

 1.      Unistus mõnusast SPA-külastusest

No olgu, kui päris SPA-sse ei saa, siis 10 minutit segamatult dushi all lõõgastuda oleks ka juba taevalik. Ja kui veidi suuremalt unistada, siis lisaks 10 minutit maskide tegemiseks, 5 minutit juuste sättimiseks, veel 5 minutit silmad, põsed ja huuled ja juba ongi tunne, nagu oleks äsja Värska SPA-st saabunud.

 

2.      Unistus nõudepesumasinast

Unistus nõudepesumasinast on küll täitunud, aga nüüd võiks nõudepesumasinale abiline leiduda, kes mustad nõud masinasse paneb, kes masinale pesuvahendit lisab, kes nuppu vajutab, kes puhtad nõud välja võtab ja kes need tagasi kappi paneb. Ikka selleks, et see taaskasutusring võiks jälle otsast alata!


Foto: Kapi Kass

3.      Unistus tervislikust toitumisest

Kui vaid mu lapsed poleks kunagi teada saanud, et külmkuivatatud brokoli ei olegi tegelikult komm. Kavalaid nippe, kuidas toidu sisse tervislikke koostisosi ära peita, on aina keerulisem leida. Ja need väikesed valged valed toidu teemadel hakkavad laste kasvades usutavust kaotama.

 

4.      Unistus passiivsest rahavoost

Kui keegi maksaks 2 eurot iga selfi eest, mida tänapäeva koolilapsed endast teevad, siis ausalt – tööl ei peaks enam käimagi. Ja mõistagi vastuseks küsimusele „Kes Sinust tulevikus saab?“ kõlab: „Blogger muidugi!“

 

5.      Unistus kuumast kohvist

Igahommikune rituaal jääkohvist on naljakas umbes esimesed kolm korda. Nüüd ootan ma juba huviga, et keegi leiutaks kohvi, mis oleks kuum ka kaks tundi pärast valmistamist.

Foto: Kapi Kass

 6.      Unistus laste kasutusjuhendist

Keegi võiks lahti seletada ühe laste müstilise käitumismustri! Olen oma silmaga näinud, et lasteaias oskavad väikesed inimesed eeskujulikult mänguasju ja toidunõusid enda järelt ära koristada, aga kodus ei hakka see reegel ka aastatepikkuse korrutamise järel tööle?! Mis on need salanipid või -nupud, mida peab vajutama, et mu väikesed järeltulijad ka kodus oma mänguasjadest mulle takistusrada põrandale ei jätaks?!

 

7.      Unistus köögivabast päevast

Küll oleks tore, kui ei peaks emadepäeval mitu korda päevas sooja sööki valmistama. Lahendus on olemas! Me sõidame külla vanaemale! Lastel kaasas isetehtud kaardid, kraavipervelt korjatud lilled ja kingituseks emale kaunis kuumaalus. Mõnus pärastlõuna lähedaste seltsis on garanteeritud!

Foto: Kapi Kass

8.      Unistus jõuludest

Miks ei võiks jõulud olla vähemalt kaks korda aastas?! Detsembris ja näiteks maikuus. Esiteks – lapsed käituvad palju sõnakuulekamalt, kui päkapikud piiluvad. Teiseks – on jälle põhjust kingitusi jagada! Kellele siis ei meeldiks saada üllatuseks mõni nimeline ese või personaalne kingitus.

 

9.      Unistus kataloogi-lastest

Oh, oleks kõik lapsed nii ilusad ja head, nagu nad on lasteriiete kataloogides või lemmikajakirja piltidel. Nende laste peale ei peaks kunagi häält tõstma, nende riideid ei peaks kunagi pesema ja toidupoes ei tule neile kunagi jonnihoog peale. Õnneks on mõnikord minugi kolm silmatera peaaegu nagu kataloogi-lapsed.

Foto: Kapi Kass

10.      Unistus pikast hommikust

Kui emadepäevahommikul lapsed sosistades kaarte ja lilli ette valmistavad, ei pea ma silmad kinni teesklema, et magan veel – ma päriselt magangi! Aga kui juba unistada, siis võiks üldse riigiseadusega reguleeritud olla, et sellel hommikul saavad kõik emad magada nii kaua, kui ise soovivad!

 

Need on mõned minu tänased unistused. 

Armas lugeja, millest unistad Sina saabuva emadepäeva eel?

 

Siret Jakobson

(Ema)

Ühelt emalt teisele: 5 nippi, kuidas võtta aega iseendale väikeste laste kõrvalt

27.03.2019 / 0 kommentaari

Elul on meile palju pakkuda, üks suurimaid privileege on olla ema. Ma jumaldan oma lapsi. Kõik minu kolm poega on võrdselt ägedad ja samas ka nii erinevad isiksused. Suurema osa ajast mulle meeldib nendega koos tegutseda, möllata, avastada, aga mõnikord...?!

 

Image
Foto: Mariken Nikker

 

Aga mõnikord esineb hetki, mil ma sooviks leida nende küljest „OFF“ nupu. Kasvõi korraks, et nautida aega, mil keegi ei oota ega päri minult midagi. Kolme lapse emana tunnen, et sellised hetked on hädavalikud.

 

Meil emadena on kombeks enda vajadused tahaplaanile lükata, sest tundub isekas hoolitseda enda heaolu eest enne lapsi. Kuid endale aega leides saan olla selline ema, keda mu pojad väärivad.

 

Nii ma siis taipasin, et enda säästmiseks pean hakkama ennast ise aitama - teadlikult muutma oma suhtumist, et vabaks lasta kõrgetest nõudmistest iseendale. Tegin oma argipäevas ja toimetustes mõned muudatused, mida soovin ka Sinuga jagada:

 

1.      Ei korista enam ajal, mil lapsed magavad lõunaund

Laste lõunaune ajal teen ma ainult selliseid asju, mis mulle meeldivad. Vaatan telekat, loen raamatut või mõnulen pikalt sooja dušši all. Koristan siis, kui lapsed on ärkvel. Niikuinii hoiavad nad mind kogu aeg tegevuses, sellisel juhul võin nad juba koristamisse kaasata. Nõuab küll rohkem energiat, kuid samas sisustab laste aja huvitavalt ja kasulikult.

 

2.      Näputoitumine

Ma ei tahaks siinkohal rääkida sellest, miks näputoit hea ja kasulik on. Olgu öeldud, et minu lapsed ei ole kunagi 100% näputoidul olnud, kuid aegajalt ma neid võtteid rakendan. Lasen lastel nende tempos söögi taldrikult suhu pista – olgu sõrmede või kahvliga. Üks suur eelis selle valiku juures on see, et võidan endale vähemalt 20 minutit vaba aega rahulikuks kohvi joomiseks või oma toidu söömiseks, kuni see veel soe on.

 

3.      Mänguasju pigem vähem, kuid see-eest läbimõeldum valik

Ühel hetkel ma sain aru, et mida rohkem on meie kodus mänguasju, seda vähem lapsed nendega mängivad. Sorteerisin mänguasjad ära ning jätsin alles väiksema valiku kvaliteetseid ja eakohaseid mänguvahendeid. Avastades riiulilt kaua tähelepanuta olnud esemeid, hakkasid nad oluliselt rohkem omaette mängima.

Image
Foto: Kapi Kass OÜ

 

4.      Igavus

Kogu aeg ei pea lastega tegelema. Ma lasen neil vahel natuke aega igavust tunda ja näen siis, kuidas nende fantaasia tööle hakkab ja nad ise uued mängud ja tegemised leiavad. Vahel võib selleks tegevuseks olla ka vannitoas veega mängimine, aga siis teen ma oma peas kiired arvutused: veega mängivad nad vähemalt 30 minutit, põranda kuivatamine võtab 2 minutit, seega olen 28 minutit võidus! Selle aja saan pühendada oma lemmiktegevustele.

 

5.      Veel üks oluline köögireegel

Kui olen perele õhtusöögi valmistamisega lõpule jõudnud, siis ettekandjaks mina ümber ei kehastu. Pärast kirglikku kokkamist pliidi ja külmkapi vahetus läheduses, võtan omale eesõiguse esmalt endale söök serveerida ja seda parimal hetkel nautima hakata. Lastele serveerib toidu nendel kordadel minu mees. Ja otse loomulikult kehtib reegel ka vastupidisel juhul: kui õhtusöögi on valmistanud mees, siis on temal eesõigus einestama hakata ja lastele tõstan portsud ette mina.

 

Väikesed inimesed võivad vahel päris intensiivsed olla ning on igati loomulik, et mõnikord soovime puhkust, et ainult iseenda ja oma mõtetega olla. Ja seda teadlikult valides ei pea me end süüdi ega halva lapsevanemana tundma. Armastame oma silmaterasid ikka sama palju ja võibolla puhanuna rohkemgi veel!

 

Jaga ka Sina oma väikeseid nippe, kuidas tekitad endale päeva jooksul puhkehetki.

 

Carmen Ennulo

(Ema)