Tere tulemast Kapi Kass e-tellimiskeskusesse.
Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Ühelt emalt teisele: 5 nippi, kuidas võtta aega iseendale väikeste laste kõrvalt

27.03.2019 / 0 kommentaari

Elul on meile palju pakkuda, üks suurimaid privileege on olla ema. Ma jumaldan oma lapsi. Kõik minu kolm poega on võrdselt ägedad ja samas ka nii erinevad isiksused. Suurema osa ajast mulle meeldib nendega koos tegutseda, möllata, avastada, aga mõnikord...?!

 

Image
Foto: Mariken Nikker

 

Aga mõnikord esineb hetki, mil ma sooviks leida nende küljest „OFF“ nupu. Kasvõi korraks, et nautida aega, mil keegi ei oota ega päri minult midagi. Kolme lapse emana tunnen, et sellised hetked on hädavalikud.

 

Meil emadena on kombeks enda vajadused tahaplaanile lükata, sest tundub isekas hoolitseda enda heaolu eest enne lapsi. Kuid endale aega leides saan olla selline ema, keda mu pojad väärivad.

 

Nii ma siis taipasin, et enda säästmiseks pean hakkama ennast ise aitama - teadlikult muutma oma suhtumist, et vabaks lasta kõrgetest nõudmistest iseendale. Tegin oma argipäevas ja toimetustes mõned muudatused, mida soovin ka Sinuga jagada:

 

1.      Ei korista enam ajal, mil lapsed magavad lõunaund

Laste lõunaune ajal teen ma ainult selliseid asju, mis mulle meeldivad. Vaatan telekat, loen raamatut või mõnulen pikalt sooja dušši all. Koristan siis, kui lapsed on ärkvel. Niikuinii hoiavad nad mind kogu aeg tegevuses, sellisel juhul võin nad juba koristamisse kaasata. Nõuab küll rohkem energiat, kuid samas sisustab laste aja huvitavalt ja kasulikult.

 

2.      Näputoitumine

Ma ei tahaks siinkohal rääkida sellest, miks näputoit hea ja kasulik on. Olgu öeldud, et minu lapsed ei ole kunagi 100% näputoidul olnud, kuid aegajalt ma neid võtteid rakendan. Lasen lastel nende tempos söögi taldrikult suhu pista – olgu sõrmede või kahvliga. Üks suur eelis selle valiku juures on see, et võidan endale vähemalt 20 minutit vaba aega rahulikuks kohvi joomiseks või oma toidu söömiseks, kuni see veel soe on.

 

3.      Mänguasju pigem vähem, kuid see-eest läbimõeldum valik

Ühel hetkel ma sain aru, et mida rohkem on meie kodus mänguasju, seda vähem lapsed nendega mängivad. Sorteerisin mänguasjad ära ning jätsin alles väiksema valiku kvaliteetseid ja eakohaseid mänguvahendeid. Avastades riiulilt kaua tähelepanuta olnud esemeid, hakkasid nad oluliselt rohkem omaette mängima.

Image
Foto: Kapi Kass OÜ

 

4.      Igavus

Kogu aeg ei pea lastega tegelema. Ma lasen neil vahel natuke aega igavust tunda ja näen siis, kuidas nende fantaasia tööle hakkab ja nad ise uued mängud ja tegemised leiavad. Vahel võib selleks tegevuseks olla ka vannitoas veega mängimine, aga siis teen ma oma peas kiired arvutused: veega mängivad nad vähemalt 30 minutit, põranda kuivatamine võtab 2 minutit, seega olen 28 minutit võidus! Selle aja saan pühendada oma lemmiktegevustele.

 

5.      Veel üks oluline köögireegel

Kui olen perele õhtusöögi valmistamisega lõpule jõudnud, siis ettekandjaks mina ümber ei kehastu. Pärast kirglikku kokkamist pliidi ja külmkapi vahetus läheduses, võtan omale eesõiguse esmalt endale söök serveerida ja seda parimal hetkel nautima hakata. Lastele serveerib toidu nendel kordadel minu mees. Ja otse loomulikult kehtib reegel ka vastupidisel juhul: kui õhtusöögi on valmistanud mees, siis on temal eesõigus einestama hakata ja lastele tõstan portsud ette mina.

 

Väikesed inimesed võivad vahel päris intensiivsed olla ning on igati loomulik, et mõnikord soovime puhkust, et ainult iseenda ja oma mõtetega olla. Ja seda teadlikult valides ei pea me end süüdi ega halva lapsevanemana tundma. Armastame oma silmaterasid ikka sama palju ja võibolla puhanuna rohkemgi veel!

 

Jaga ka Sina oma väikeseid nippe, kuidas tekitad endale päeva jooksul puhkehetki.

 

Carmen Ennulo

(Ema)

Kommentaarid